Bevallom őszintén mostanában bontogatom csak igazán a szárnyaimat a háztartás terén. Eddig is főztem, sütöttem otthon is, míg a szüleimmel laktam, de azért az közel sem mondható rendszeresnek. Aztán az utóbbi hetekben, hogy albérletbe költöztünk egyre közelebb kerültem ahhoz, hogy kialakítsam a saját rendszeremet. Mivel olyan családban nőttem fel, ahol a házi gyümölcs-, zöldségtermesztés, a kenyérsütés stb. természetes, így én is azt az elvet vallom, hogy a házi mindig jobb, mint a boltban kapható, vegyszeres, tartósítószeres élelmiszerek. Így el is határoztam, hogy hetente egyszer-kétszer (meglátjuk, hogy mekkora az igény) sütök kenyeret. Na nem kenyérsütőgépben, hanem sütőben (sajnos kemencém még nincs :D).
A recept egyébként nagyon egyszerű, alig van vele munka, hozzávaló sem kell sok. Idővel majd természetesen kitapasztalom azt, hogy milyen a legjobb állag, hogy lesz a legszebb és szeretnék kísérletezni a különféle ízesítésekkel (diós, hagymás) illetve a barna és (még) egészségesebb kenyerekkel. Először azonban a legegyszerűbb recept alapján készítettem el az első kenyeremet.
Akkor lássuk mire van szükség egy ilyen kis adaghoz (kb. 750 grammos kenyér lesz belőle):
- 3 bögre BL 80 liszt
- (én Nagyi titka BL80 kenyérlisztet használtam)
- 2 teáskanál só
- 1 púpozott teáskanál porélesztő (simával is lehet, ekkor fel kell futtatni)
- kb. 3-4 dl langyos víz (amennyit felvesz tészta
Az elkészítése is nagyon egyszerű. A lisztet egy nagyobb tálba halmozom, hozzáadom a sót és a porélesztőt, majd annyi vizet, hogy lágy, könnyen gyúrható tésztát kapjak. Az egészet homogén állagúvá gyúrom a konyhapulton (vagy egy deszkán) majd cipó formát formázok belőle és visszahelyezem a tálba és megszórom egy kis liszttel és letakarom egy konyharuhával.
Ez várt reggel |
Így hagyom kelni egész éjszakán át. Reggel ismét átgyúrom az egészet és egy hőálló edényben (én Tupperware Ultra Proban készítettem) először 220 fokon 20-25 percig, majd 180 fokon további 30 percig sütöm. Miután kivettem a sütőből hideg vizes kézzel átsimítottam, hogy ropogósabb legyen a külseje.
Nagyon fontos, hogy a meleg kenyeret rácsos felületen hagyjuk kihűlni, különben a kenyér alján keletkező pára miatt az alsó része vizenyős lesz, nem pedig finom ropogós.
Végül az illatok ellenére próbáljuk meg kivárni, amíg legalább langyosra hűl a kenyér, mielőtt felvágjuk, mert ha melegen kezdjük meg, akkor hamarabb ki fog száradni és a forró tésztától esetleg hasfájást kapunk :)
Jó étvágyat!
3 comments:
Mi egyszer Erdélyben sütöttünk kenyeret, imádtam! :D
Jól néz ki! :)
Szép lett!
Én nagyon szeretek kenyeret, péksütiket készíteni, bár egyszerűbb dolgom van, mert a kenyérsütőgépben könnyű :-)
Amióta ez a gép megvan, imádok kelttésztákat készíteni, jöhet kalács, kakaós csiga, aranygaluska - nem fog ki rajtam semmi :-)
Ha pedig kenyér, akkor részemről mindig az egészségesebb változatokat preferálom: zabpelyhes, tökmaglisztes kenyér a kedvencünk :)
Post a Comment